Vitanoval Mon, 03 Jan 2022 15:46:57 +0000 sl-SI hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.2 /wp-content/uploads/2021/04/cropped-Untitled-design-54-32x32.png Vitanoval 32 32 Prvi znaki nosečnosti /prvi-znaki-nosecnosti/ Thu, 08 Apr 2021 15:39:24 +0000 /?p=916 Ali načrtujete nosečnost? V kolikor ste bili spolno aktivni brez zaščite in se sprašujete, ali ste morda v veselem pričakovanju, je seveda najbolje, da opravite test nosečnosti. Le-ta vam bo namreč najbolj natančno povedal, ali ste noseči. Seveda pa obstaja tudi nekaj telesnih znakov, ki vam lahko sporočajo, da ste noseči.

Kdaj se pojavijo prvi znaki nosečnosti?
Kdaj točno se pojavijo prvi znaki nosečnosti, ne moremo določiti, saj jih nekatere ženske čutijo ali opazijo že nekaj dni po oploditvi, ko se oplojeno jajčece ugnezdi in se začne proizvajati hormon progesteron, spet druge pa v zgodnji fazi nosečnosti sploh ne opazijo nobenih sprememb.

Izostanek mesečnega perila
Lahko bi rekli, da je najbolj pogost pa tudi najbolj ‘zgovoren’ znak nosečnosti izostanek menstruacije, zaradi katerega večina žensk tudi opravi test nosečnosti. Določene nosečnice imajo sicer tudi po zanositvi še vedno menstrualno krvavitev, vendar je ta v primerjavi z običajno menstruacijo občutno blažja in krajša. Poznamo več primerov, ko so nosečnice to blago menstruacijo zamenjale za običajno, drugih znakov nosečnosti pa prav tako niso opazile in posledično ugotovile, da so noseče šele v tretjem ali celo četrtem mesecu nosečnosti.

Izostanek menstruacije ni nujno znak nosečnosti
Zavedati pa se je potrebno tudi, da izostanek mesečnega perila ni nujno znak nosečnosti. Na izostanek menstruacije lahko denimo vpliva uživanje hormonske kontracepcije, različne spolne okužbe ali bolezni, previsoka ali prenizka telesna teža, različne hormonske težave, napetost in stres. V kolikor ste imeli v času ovulacije spolne odnose in ob tem niste bili zaščiteni, pa je izostanek mesečnega perila najverjetneje znak nosečnosti.

Povečana utrujenost
Tudi utrujenost je eden izmed znakov nosečnosti, ki se lahko pojavijo takoj na začetku. Nekatere nosečnice o povečani utrujenosti poročajo že prvi teden zanositve. Telo nosečnice si z utrujenostjo želi zagotoviti mirnejši način življenja, da zagotovi vse zaloge energije za dojenčka. Kljub temu pa o tem simptomu ne poročajo vse nosečnice. Nekatere so, prav nasprotno, polne energije.

Jutranja slabost
Tudi jutranja slabost se uvršča med prve znake nosečnosti, ki se običajno pojavi nekje med drugim in osmim tednom nosečnosti. Kot skoraj vsi simptomi tudi jutranja slabost ne doleti vseh nosečnic. Slednjim bi lahko rekli kar srečnice, saj je lahko jutranje bruhanje precej neprijetna zadeva, ki pa ponavadi izzveni po tretjem mesecu nosečnosti. Za prebavne motnje je kriv hormon progesteron, ki upočasni procese prebavnega trakta. Posledično se začne hrana in pijača nabirati v želodcu in posledica je bruhanje ali driska.

Občutljive in napete prsi
Nosečnice v prvih tednih po zanositvi opažajo tudi napete in otekle prsi, ki so prav tako opazen znak nosečnosti. Otekle prsi, ki lahko tudi bolijo ali pa jih spremlja srbečica, se ponavadi pojavijo že prvi ali drugi teden po spočetju. Še en znak nosečnosti, ki se pojavi na prsih, pa so tudi temni obročki okrog bradavičk, čemur se strokovno reče potemnitev areol. Le to je posledica rasti melanocitnih celic, odgovornih za proizvodnjo melanina.

Pogosto uriniranje
Nekje v drugem mesecu nosečnosti večino žensk pogosteje tudi tišči na stranišče. Pogosto uriniranje, ki se prav tako uvršča med pogoste znake nosečnosti, je posledica povečanega dotoka krvi v ledvice.

Bolečine v križu
Neprijetne bolečine, predvsem v spodnjem delu hrbtenice, se lahko pojavijo že v prvih mesecih nosečnosti, izzvenijo pa šele po porodu. Če nimate nobenih drugih znakov nosečnosti, bolečine v križu najbrž niso posledica zanositve. Pojavijo se lahko namreč kot posledica bližnje menstruacije, stresa, pretirane fizične aktivnosti in najpogosteje zaradi težav s hrbtenico.

Glavobol
Hormon progesteron, ki smo ga v tem prispevku že omenili, prav tako povzroča glavobole, ki jih izzovejo nenadne hormonske spremembe. Nosečnice predvsem v prvih mesecih doživljajo več glavobolov kot sicer.

Lakota
Čeprav je bilo pravilo, da je treba v nosečnosti jest za 2, že zdavnaj ovrženo, pa se med znake nosečnosti pri nekaterih nosečnicah uvršča tudi povečanje apetita, ki lahko spremlja celotno nosečnost. Kljub temu pazite, da ne pridobite preveč kilogramov. Med nosečnostjo se namreč ni priporočljivo zrediti več kot 10 kilogramov, zelo pomembno pa je tudi, da uživate raznovrstno in zdravo prehrano.

]]>
Nosečnost po 30. letu starosti – DA ali NE? /nosecnost-po-30-letu-starosti-da-ali-ne/ Wed, 07 Apr 2021 14:06:50 +0000 /?p=700 Čeprav je dokazano, da ima ženska največ možnosti za zanositev do 25. leta starosti, pa se danes vse več žensk za nosečnost odloči šele po 30. letu starosti. Lahko bi rekli, da je to postalo že skoraj običajno, saj je bila tudi v Sloveniji v letu 2017 povprečna starost matere ob rojstvu prvega otroka 29,4 leta (vir SURS).

Zakaj se nosečnost prelaga na kasnejše življenjsko obdobje?

Če bi gledali samo na to, kdaj je najboljši čas za nosečnost, bi se najbrž več žensk odločilo zanositi v svojih dvajsetih, pa vendar na odločitev o nosečnosti ne vpliva samo starost, temveč tudi številni drugi dejavniki, kot so denimo socialni in ekonomski.

Z oralno hormonsko kontracepcijo, ki se je na trgu pojavila v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, so ženske dobile možnost, da se začnejo svobodno odločati o tem, kdaj bodo imele otroka. Danes so tako enakopravno vpete v izobraževalni sistem, zaradi česar se podaljšuje bivanje pri starših. Ženske so prav tako enakopravno prisotne na trgu dela, kar lahko prav tako vpliva na odločitev o nosečnosti. Ker stremijo k neodvisnosti, si želijo po zaključenem študiju najprej nekaj let delati, prav tako pa se marsikatera ženska, zaposlena v privatnem sektorju boji, kaj se bo zgodilo, po tem, ko se vrne iz porodniške.

Slabše možnosti za zanositev

Čeprav je danes torej popolnoma normalno, da se ženske za nosečnost odločijo v svojih tridesetih, pa ima tovrstna nosečnost v primerjavi z nosečnostjo v dvajsetih nekaj tveganj, prav tako ima ženska po 30. letu starosti že manj možnosti za zanositev.

Čeprav ženske tako pri 30 kot 40 letih še vedno proizvajajo jajčeca, se zaloga potencialnih jajčec za oploditev po tridesetem letu občutno zmanjša. Rezultati raziskav z univerz St. Andrews in Edinburgh so pokazali, da se povprečna ženska rodi s približno 300 tisočimi potencialnimi jajčnimi celicami, po 30. letu starosti pa ima ženska le še 12 % povprečne količine jajčec. Prav zaradi slednjega so možnosti za zanositev zmanjšane, kljub temu da je ženska zdrava in ima redno mesečno krvavitev.

Zdravstvena tveganja

Pri nosečnosti po tridesetem letu starosti je višja tudi verjetnost spontanega splava v prvem trimesečju, večje pa so tudi možnosti za povišan krvni tlak, nosečnostno sladkorno bolezen in trombozo. Pri starejših nosečnicah sta pogostejša tudi prezgodnji porod in zastoj rasti ploda.

Ginekologi opozarjajo tudi, da je tveganje za rojstvo otroka s kromosomsko napako najnižje do 25. leta starosti in začne do dopolnjenega 30. leta že rasti, po 35. letu pa se znatno povečuje, zato so za nosečnice po 35. letu starosti priporočljive dodatne preiskave, s katerimi lahko ginekologi bolj zanesljivo preverijo, da bo novorojenček zdrav.

Za zdravo žensko, ki si želi imeti otroka, je torej najbolje, da prvič zanosi do 30. leta, v kolikor je to seveda mogoče. Kot še opozarjajo zdravniki, je tako tudi lažje zdraviti morebitne težave, povezane z neplodnostjo, za katere je vsekakor bolje, da se ugotovijo prej.

Prednosti nosečnosti v tridesetih

Kljub temu, da smo v tokratnem prispevku navedli nekaj morebitnih tveganj, pa ima nosečnost  v tridesetih tudi kar nekaj prednosti.

Medtem ko ženske v zgodnjih dvajsetih letih morda še niso čustveno pripravljene na odgovornost, ki jo prinese otrok, pa so ženske v tridesetih (vsaj v večini primerov) bolj emocionalno zrele, zaradi česar je lahko nosečnost veliko bolj prijetna in sproščena izkušnja. K bolj osrečujoči nosečnosti pa tudi materinstvu nedvomno prispevajo tudi redna zaposlitev in z njo povezana ekonomska preskrbljenost, stabilna partnerska zveza, urejena bivanjska situacija, bolj jasno zavedanje o svojih življenjskih ciljih in na splošno večja samozavest in boljša samopodoba.

Se je torej pametno odločiti za nosečnost po tridesetem letu?

Pravilnega odgovora na to vam seveda ne moremo podati, saj vsaka ženska sama pri sebi ve, kdaj je pripravljena za tako pomemben korak. Zavedati pa se je treba, da je ženska po tridesetem letu zares vsako leto manj plodna, zato se je za prvo nosečnost vendarle pametno odločiti prej, tudi če na kakšnem življenjskem področju ni  vse točno tako urejeno, kot bi si želeli.  Ne glede na to, ali se boste za prvo nosečnost odločili pri dvajsetih, tridesetih ali celo štiridesetih, pa je najbolj pomembno, da pred in med nosečnostjo pa tudi po porodu vzdržujete zdrav življenjski stil.

]]>
Nosečnost po tednih /nosecnost-po-tednih/ Mon, 05 Apr 2021 11:34:41 +0000 /?p=905 Ste pred kratkim izvedeli, da ste v veselem pričakovanju, sedaj pa bi želeli spremljati otrokov razvoj? Nosečnost običajno traja 40. tednov, vendar ni popopolnoma nič neobičajnega, če se dojenčki rodijo kakšen teden ali dva prej ali kasneje. Kako poteka nosečnost po tednih in kako se v tem času razvija vaš malček, pa v nadaljevanju!

Prvo trimesečje (4. do 13. teden nosečnosti)
Čeprav marsikatera bodoča mamica prve tedne sploh še ne ve, da je v veselem pričakovanju, pa se otrokovo življenje začne že z oplojenim jajčecem, ki počasi začne rasti in se razvijati v človeško bitje.

Ob koncu prvih štirih tednov nosečnosti je vaš otrok velik približno pol centimetra, razvijati pa se mu začnejo žilni sistem, jetra, srce, hrbtenica, hrbtenjača in prebavni sistem. To je obdobje, v katerem se razvija tudi posteljica.

Ob koncu drugega meseca, torej v 9. tednu nosečnosti je otrok velik že približno 2,5 centimetra. Ginekolog že lahko zazna njegovo bitje srca, dojenčku pa se razvijejo tudi oči, ustnice, nos, zobki in ušesa.

Po 12. tednih nosečnosti je dojenček velik že med 5 in 7 cm, tehta pa 25 gramov. Začnejo se razvijati prsti na rokah in nogah ter nohti in dojenček že dobiva svojo razpoznavno obliko, razvije pa se tudi njegov prebavni sistem.

Drugo trimesečje (14. do 27. teden nosečnosti)
V drugem trimesečju se za večino mamic, ki so bile deležne jutranje slabosti, le-ta konča in začne se najbolj prijetno obdobje nosečnosti, ki traja do 27. tedna.

Približno okrog 15. tedna dojenčku že začnejo poganjati lasje. Do 18. tedna nosečnosti ima dojenček približno 150 gramov, kljub temu pa zna že zehati. Prve brce lahko pričakujete okrog 21. tedna, do 22. tedna pa dojenčku zrastejo tudi obrvi in trepalnice, prav tako že voha, vidi in sliši.

Po 23. tednu nosečnosti začne otrokova teža hitreje naraščati in se v naslednjih štirih tednih celo podvoji, do konca drugega trimesečja pa dojenčki tehtajo že približno 1 kilogram.

V drugem trimesečju dojenček prvič zazna različne okuse, ki jih okusi preko plodovnice. Raziskave so pokazale, da to kar okuša v trebuščku vpliva na njegov okus kasneje v življenju. To je še en razlog več, zakaj je priporočljivo, da se bodoče mamice prehranjujejo čim bolj zdravo in raznovrstno ter da njihova prehrana vsebuje veliko sadja in zelenjave. Delovati začnejo tudi dojenčkova izločala. Kljub temu da dojenček vsa hranila pridobiva skozi posteljico, veliko požira. Zaradi tega požiranja pa urinira vsakih 40 minut.

Tretje trimesečje (28. do 40. teden nosečnosti)
V tretjem, torej zadnjem trimesečju, ki traja od 28. do 39. tedna, dojenček pridobi največ teže, in sicer zraste iz 700 gramov in 40 cm na 3000 gramov in 50 cm. Na začetku prvega trimesečja bo že popolnoma razvil čutilo za tip, do 31. tedna pa bo signale dobival že iz vseh 5. čutil. Dojemal bo tako svetlo kot temno, okušal hrano in poslušal mamin glas. Ja, res je, dojenček zaznava zvok že v trebuhu in lahko po rojstvu prepozna tudi očetov glas, v kolikor je bil ta pogosto prisoten ob materi v času nosečnosti.

Približno do 32. tedna nosečnosti, dojenčkova koža ni več prosojna. V zadnjih mesecih nosečnosti se začne v otrokovem črevesju tvoriti tudi meconium (prvi kakec, ki je sestavljen predvsem iz krvnih celic, vernixa in lanuga). V zadnjem trimesečju pa se močno razvijejo tudi možgani in dojenček že samostojno mežika, regulira telesno temperaturo pa tudi sanja.

41. in 42. teden
Če ste noseči že 42. tednov, je vaš malček eden redkih, ki se še ni odločil privekati na svet. Ne skrbite, s tem ni prav nič narobe. Nekateri pravijo, da otrok pride na svet takrat, ko je na to pripravljen. Tudi ni velike verjetnosti, da bi bil prevelik za naravni porod. Še naprej se udeležujte rednih pregledov in prepričani smo, da bo vaš malček kmalu z vami!

]]>
Ovulacija in plodni dnevi /ovulacija-in-plodni-dnevi/ Fri, 12 Mar 2021 14:05:53 +0000 /?p=697 V kolikor želite zanositi, najbrž že veste, da je za nosečnost ključno vedeti, kdaj imate ovulacijo in plodne dneve.

Kako izračunati datum ovulacije?

Ovulacija, torej čas, ko se dozorelo jajčece izloči iz jajčnika ter prične svojo pot po jajcevodu v maternico, se pri ženski pojavi približno na sredini menstrualnega ciklusa. V kolikor ima ženska 28-dnevni ciklus, je to 14 dni po prvem dnevu zadnje menstruacije. V tem obdobju (+/- 2 dni) je ženska najbolj plodna in ima tudi največje možnosti za zanositev. V primeru, da ženska v tem času nima spolnih odnosov oziroma da ne pride do oploditve kljub spolnim odnosom, se jajčece skupaj z maternično sluzjo izloči.

Primer izračuna ovulacije

Da bi lažje razumeli, kako izračunati datum ovulacije in plodne dneve, vzemimo za primer Tino, ki ima 28-dnevni ciklus. Tina je dobila zadnjo menstruacijo 1. aprila, zato bo imela ovulacijo 14. aprila. Tina ima največje možnosti, da bo zanosila med 12. do 16. aprilom.

Lekarniški test ovulacije

V kolikor vaše menstruacije niso redne oziroma nimate vedno enako dolgega ciklusa, je bolj zanesljiva metoda za izračun ovulacije metoda z lekarniškim testom ovulacije. Lekarniški test ovulacije deluje tako, da zazna dvig ravni luteinizirajočega hormona (LH) v vašem urinu. Nenaden dvig tega hormona se zgodi približno od 24 do 36 ur pred sprostitvijo jajčeca iz jajčnikov. Ta proces se imenuje ovulacija in se ga lahko testira. Najbolj plodni ste ob nenadnem dvigu ravni LH in naslednji dan. Ovulacijski test deluje na detekciji ravni LH. Če imate v teh 48 urah spolne odnose, so vaše možnosti za zanositev največje.

Telesni znaki, ki spremljajo ovulacijo

Ženska lahko torej s pomočjo lekarniških testov precej natančno izračuna datum ovulacije in svoje najbolj plodne dneve, ji pa tudi telesni znaki sporočajo, da je nastopil čas največje plodnosti.

Med ovulacijo se denimo poveča količina izločene sluzi iz maternice poveča, prav tako pa zaradi povišane ravni hormona estrogena postane gostejša.

Ovulacija lahko izzove tudi povišanje telesne temperature. Le-to je posledica povišane ravni hormona progesterona v času, ko se jajčece sprosti iz jajčnika. Temperatura se lahko poveča do največ pol stopinje, zato večina žensk te telesne spremembe sploh ne zazna. Ženska ima največ možnosti za zanositev dva do tri dni, preden povišanje temperature doseže svoj maksimum.

Nekatere ženske ob ovulaciji začutijo tudi neprijetno bolečino v trebuhu, ki jo opisujejo kot nenadno zbadanje, napetost ali topo bolečino v spodnjem delu trebuha.

Za čas ovulacije so značilni tudi bolj občutljive in napete prsi, povečan libido oziroma želja po spolnosti, rahla slabost, glavoboli in migrene ter občutek napihnjenosti.

Po ovulaciji …

Ne glede na to, ali je prišlo do oploditve, se žensko telo po ovulaciji s pomočjo hormona progesterona v vsakem ciklu pripravlja na ugnezditev oplojene jajčne celice. Omenjen hormon povzroči, da postane sluznica maternične votline dobro prekrvavljena in sočno zadebeljena. Maternični vrat se ponovno zapre, sluz materničnega vratu pa se zgosti v čvrst čep, ki zapre vhod v maternico, saj tudi novo življenje potrebuje zaščito pred klicami iz okolja. Po ovulaciji v jajčnikih prav tako ne zorijo nova jajčeca, saj ni zaželeno, da bi ženske zanosile z več zarodki naenkrat, zato hormon progesteron preprečuje zorenje novih jajčnih mehurčkov.

Izostanek ovulacije

Ovulacija je osnova za zanositev in v kolikor se vam zdi, da je nimate, je najbolje, da obiščete svojo osebno ginekologinjo. Le-ta bo namreč ugotovila vzrok za izostanek ali motnjo ovulacije ter predpisala primerno zdravljenje.

Najpogostejši vzrok za odsotnost ovulacije je sindrom policističnih jajčnikov. Zaradi nepravilnega izločanja gonadoliberina iz hipotalamusa in LH ter FSH iz hipofize ne pride do rasti in dozorevanja jajčnih foliklov, zato tudi izostanek ovulacij.

Na izostanek ovulacije lahko vpliva tudi povišana vrednost prolaktina (hiperprolaktinemija), ki povzroča motnje v menstrualnem ciklusu in odsotnost ovulacij, saj negativno vpliva na izločanje GnRH, FSH in LH. Najpogostejši vzroki za povišano vrednost prolaktina v krvi pa so benigni tumorji hipofize, ki izločajo prolaktin (prolaktinom), bolezni ščitnice ter uživanje določenih zdravil.

Sicer pa lahko na motnje ovulacije vplivajo tudi dolgotrajen stres in hitra izguba telesne teže ter prezgodnja odpoved delovanja jajčnikov (menopavza pred 40. letom).

]]>
Uživanje folne kisline pred in med nosečnostjo /uzivanje-folne-kisline-pred-in-med-nosecnostjo/ Sun, 07 Mar 2021 14:09:13 +0000 /?p=706 Danes ginekologi priporočajo uživanje folne kisline že pred načrtovano nosečnostjo, saj je njena prisotnost v telesu ključna za zdrav zarodek. Folat oziroma vitamin B9 namreč pomaga preprečiti nepravilnosti pri razvoju otrokovega živčnega sistema.

Kaj je folna kislina?

Folna kislina, imenovana tudi vitamin B9 in folacin, in folat (oblika, ki je prisotna v naravi) sta vodotopni obliki vitamina B9. Kot zanimivost, naj dodamo, da ime izhaja iz latinske besede folium, kar pomeni list, prav listnata zelenjava pa je tudi glavni vir folne kisline v prehrani.

Folat v telesu sodeluje v mnogih bioloških procesih, vključen je denimo v sintezo aminokislin, delitev celic, nastajanje krvi in normalno delovanje imunskega sistema.

Priporočen dnevni vnos (PDV) folata za odraslega človeka je 200 µg, kar je mogoče doseči z uravnoteženo prehrano, sicer pa je folna kislina zaradi njenega vpliva na imunski sistem pogosto prisotna tudi v različnih prehranskih dopolnilih.

Folat v hrani

Ker človeški organizem ni sposoben sam proizvajati folne kisline, jo mora pridobiti s hrano. Folat, ki se nahaja v prehrani, je občutljiv na povišane temperature, svetlobo in oksidacijo ter je topen v vodi, zato ni priporočljivo, da se ta živila kuha dalj časa.

Bogat vir folata so denimo goveja jetra, čičerika, črn fižol, soja, leča, sojini kalčki, zelena zelenjava (solata, špinača, brokoli, brstični ohrovt, grah) pa tudi določeno sadje, kot so denimo banane, jagode, grenivke, maline in pomaranče.

Pomanjkanje folata

Če oseba ne zaužije dovolj folata, ali z drugimi besedami, če v organizmu obstaja povečana potreba po folni kislini, se lahko pojavijo določene bolezni, kot so denimo jetrne bolezni, določene vrstne anemij, vnetje jezika (glositis), driska in depresija. Pomanjkanje folata lahko povzroči tudi zmedenost ter veča tveganja za srčnožilne bolezni, povečana potreba po folni kislini je prisotna tudi pri alkoholikih in pa v času nosečnosti ter dojenja.

Uživanje folne kisline pred in po zanositvi

Pomanjkanje folne kisline lahko povzroči slabokrvnost, v zgodnjem obdobju nosečnosti pa lahko privede celo do nepravilnega zapiranja hrbteničnega kanala (nevralne cevi) pri plodu. Posledica slednjega je lahko huda telesna ali duševna prizadetost otroka. Zato je priporočljivo preventivno uživanje folne kisline že, ko ženska načrtuje zanositev, najkasneje pa od spočetja do dopolnjenega tretjega meseca nosečnosti. In čeprav smo v tem prispevku že našteli nekatera živila z visoko vsebnostjo folata, večina sodobne prehrane ne vsebuje dovolj te zdravilne učinkovine. Danes je na trgu namreč veliko predelane hrane in zelenjave, ki v hladilnicah leži tedne in tedne ter tako izgubi svojo pravo vrednost.

Kdaj uživati folno kislino?

Folna kislina je pomembna predvsem v zgodnjem obdobju nosečnosti (prvih 8 tednov), ko se začne oblikovati zarodkova hrbtenica in živčevje. Kljub temu pa ginekologi priporočajo uživanje folne kisline že pred nosečnostjo, saj ženska ponavadi izve, da je v veselem pričakovanju, ko teče že 5. teden nosečnosti. Folno kislino je torej najbolj priporočljivo uživati v času oblikovanja ploda, nič pa ni narobe, če jo uživamo do konca nosečnosti, saj krepi tudi imunski sistem. Kot svetujejo ginekologi, je priporočen odmerek folne kisline, ki lahko deluje preventivno pred zapleti v nosečnosti od 0,4 do 0,6 miligrama dnevno. Pri nosečnicah, ki so bolj ogrožene (naprimer, da so deležne terapije zaradi epilepsije ali ker so v preteklosti že nosile plod z napako živčevja in hrbtenice), se priporoča, da folno kislino jemljejo še v večjem odmerku, in sicer vse do poroda.

Prehransko dopolnilo s folno kislino

V kolikor načrtujete nosečnost, vam priporočamo, da pričnete z uživanjem prehranskega dopolnila Fertility+, katerega dnevni odmerek (2 kapsuli) vsebuje 0,6 miligrama folne kisline. 100 % naravno prehransko dopolnilo, ki sicer vsebuje tudi vitamine A, C, D, E, B6, B12 in koencim Q10, krepi imunski sistem in izboljšuje možnosti za zanositev. Fertility+ uravnava hormonsko ravnovesje, varuje pred oksidativnim stresom in pomaga ženskam z nepravilnostmi v lutealni fazi.

]]>
Test nosečnosti /test-nosecnosti/ Sun, 07 Feb 2021 15:08:37 +0000 /?p=703 Ali ste morda noseči? Čeprav obstaja kar nekaj telesnih znakov, ki se pojavijo že v zgodnji nosečnosti (kateri so to, si lahko preberete TUKAJ), pa je najbolj zanesljiv način, da ugotovite, ali ste zares v veselem pričakovanju, ta, da opravite test nosečnosti.

Urinski test nosečnosti

S pomočjo urinskega testa nosečnosti lahko ženska danes hitro in zelo enostavno ugotovi, ali je zanosila. Delovanje urinskih testov nosečnosti, ki so na voljo v vseh lekarnah, je dokaj preprosto in temelji na encimsko-imunološkem principu. Nosečnost potrdijo ali ovržejo z zaznavanjem prisotnosti hormona beta horionskega gonadotropina (beta-hCG) v urinu. To je hormon, ki ga med nosečnostjo izloča razvijajoča se posteljica, njegovo izločanje pa se začne po ugnezdenju jajčeca v steno maternice.

Kdaj opraviti test nosečnosti?

Če načrtujete zanositev in ste imeli nezaščitene spolne odnose, seveda obstaja možnost, da ste noseči. Veliko žensk test nosečnosti opravi šele po izostanku menstruacije, ker pa ni nujno, da vam bo menstruacija izostala že prvi mesec, vam svetujemo, da test nosečnosti opravite v vsakem primeru, če ste imeli nezaščitene spolne odnose. Približno teden dni po oploditvi se začne v posteljici in urinu tvoriti hormon beta-hCG, torej je priporočljivo test opraviti najhitreje 7 dni, še bolje pa 14 dni po spolnem odnosu. Uporaba nosečniškega testa dan ali dva po spolnem odnosu je nesmiselna, saj ne more prikazati realnega rezultata.

Ali je test nosečnosti zanesljiv?

Čeprav veliko proizvajalcev trdi, da so njihovi testi 100 % zanesljivi, pa se še vedno pogosto zgodi, da test nosečnosti ne pokaže pravilnega rezultata. Zakaj je temu tako, ne moremo vedno ugotoviti, v veliko primerih pa ženske teste nosečnosti opravljajo prehitro oziroma takoj po spolnem odnosu. Na rezultat gotovo vpliva tudi sam način izvedbe, zato si je v vsakem primeru potrebno natančno prebrati in tudi upoštevati navodila proizvajalca. Pri nekaterih testih nosečnosti je denimo potrebno uporabiti prvi (jutranji) urin, v primeru da lahko uporabimo katerega koli, pa je treba upoštevati, da lahko z vnosom večjih količin tekočine urin razredčimo in to celo tako, da nosečniški test hormona beta-hCG sploh ne bo zaznal. Temu se je najlažje izogniti tako, da v vsakem primeru opravimo test nosečnosti takoj, ko se zbudimo in preden spijemo prvi kozarec vode.

Lažno pozitiven test nosečnosti

Lažno pozitiven test nosečnosti vam pokaže, da ste noseči, čeprav v resnici niste. Lažno pozitiven test nosečnosti je lahko posledica nedavne nosečnosti, spontanega splava ali zunajmaternične nosečnosti. V urinu je namreč še vedno mogoče zaznati hormon beta hCG, ki potrebuje več tednov, da se razgradi. Lažno pozitiven test nosečnosti je lahko tudi posledica zdravljenja plodnosti, kemične nosečnosti, nekaterih zdravstvenih stanj (gestacijska trofoblastna bolezen, tumorji otočnih celic trebušne slinavke, adenomioza, gonadoblast, rak sečnega mehurja, pljučni rak …), določenih zdravil (metadon, klordiazepoksid, promethazin …), največkrat pa je posledica nepravilnega opravljanja testa nosečnosti. Tudi testu nosečnosti lahko poteče rok trajanja, zato pred opravljanjem testa preverite njegov datum poteka, občasno pa uporabnice naletijo tudi na pokvarjen test nosečnosti. V kolikor je test nosečnosti pozitiven, a dvomite v rezultat, opravite še en test nosečnosti ali kar takoj obiščite svojega ginekologa, ki bo z ultrazvočnim pregledom ovrgel ali potrdil nosečnost.

Lažno negativna nosečnost

Lažno negativen rezultat se lahko zgodi v primeru, da test nosečnosti opravimo prehitro, ali, kot že navedeno, če s pretiranim pitjem tekočine preveč razredčimo urin. Test nosečnosti lahko pokaže negativen rezultati tudi ob prisotnosti ostanka mila v kozarcu, ki ga uporabimo za zbiranje urina, ali če urin shranimo v hladilniku in ga uporabimo, ne da bi ga prej ogreli na sobno temperaturo. Če ste imeli nezaščitene spolne odnose v času plodnih dni (kako izračunati plodne dni, preverite TUKAJ) in se vam zdi, da ste morda noseči kljub temu da je test nosečnosti pokazal negativen rezultat, opravite še en test, ali se naročite pri svojem zdravniku.

Test nosečnosti je pozitiven, kaj pa sedaj?

V kolikor niste dobili menstruacije, test nosečnosti pa je pokazal pozitiven rezultat, se naročite na ginekološki pregled. Na prvi pregled vas bodo najverjetneje naročili med 7. in 8. tednom nosečnosti ali celo kasneje, odvisno tudi, kdaj ste izvedeli, da ste noseči. Pri prvem pregledu se diagnosticira nosečnost in opravi prvi ultrazvok, opremili pa vas bodo tudi z vsemi nadaljnjimi navodili.

]]>
Kako povečati svoje možnosti za zanositev? /kako-povecati-svoje-moznosti-za-zanositev/ Thu, 07 Jan 2021 14:01:48 +0000 /?p=694 Si želite zanositi? V kolikor sta s partnerjem sprejela to pomembno odločitev, je čas, da začnete ustrezno skrbeti zase. S tem mislimo predvsem na življenjski slog, s katerim lahko tako vaš partner kot vi izboljšata svojo plodnost in posledično možnosti za zanositev.

Poskrbite za ustrezno prehrano

V kolikor želite zanositi, vam bo to prej uspelo ob ustrezni prehrani. Le-to pomeni, da je dobro, da uživate le nepredelano hrano, kot so denimo polnovredna žita, sadje in zelenjava, meso in mastne ribe, iz svojega jedilnika pa odstranite bela prazna živila, kot so denimo določeni pekovski izdelki. Za zanositev so ‘nevarne’ tudi trans maščobe, ki se nahajajo v skoraj vseh sladkarijah in slanih prigrizkih. Če želite zanositi, je dobro tudi, da se izogibate glutenu,  prav tako pa ne pozabite na ustrezne količine vode, ki tako za hormone kot hranila predstavlja glavni transportni sistem. Nekateri strokovnjaki ženskam, ki želijo zanositi, prav tako odsvetujejo pretirano pitje kave.

Pazite na težo

Morda niste vedeli, a na zanositev lahko vpliva tudi teža. Z redno rekreacijo in ustrezno prehrano poskrbite za ustrezno telesno težo. To ne pomeni, da morate kar naenkrat izgubiti 10 kilogramov ali več, temveč, da poskrbite za normalni indeks telesne mase. Preveč kilogramov ali premalo kilogramov lahko namreč oteži zanositev. Previsoka telesna teža lahko vodi v povečano nastajanje hormonov, kar lahko rezultira v manj pogostih ovulacijah. Tudi prenizka telesna teža je lahko nevarna, saj telo v tem primeru telo ne proizvede dovolj hormonov za redno ovulacijo. Pri prekomerno težkih moških obstaja tudi večja verjetnost, da bodo imeli manjšo količino semenčic, prav tako so le-te zaradi prekomerne telesne teže počasnejše. Zanositev lahko otežuje tudi partner, ki ima preveč ali premalo kilogramov.

Zmanjšajte uživanje alkohola in prenehajte kaditi

Dokazano je, da tako alkohol kot cigarete negativno vplivajo na plodnost, zato se kajenju popolnoma odpovejte, če želite zanositi, uživanje alkohola pa zmanjšajte zgolj na priložnostni kozarec ali dva ob kakšnem slavju. Kajenje vpliva na različne psihološke funkcije, ki so potrebne za normalno zanositev, saj povzroča rast foliklov in zmanjšuje odpornost organizma proti infekcijam. Ženske, ki so začele kaditi pred 16 letom starosti in pokadijo več kot 10 cigaret na dan, imajo prav tako povečano verjetnost za nastanek nepravilnosti na jajcevodih. Kajenje pa prizadene tudi moško plodnost, saj lahko vpliva na število semenčic in njihovo oploditveno sposobnost.

Poskrbite za miren spanec in zmanjšajte stres

Nekatere raziskave so pokazale, da lahko možnosti za zanositev zmanjša tudi pomanjkanje spanca, ki na splošno slabi imunski sistem. Prav tako pa lahko vaše možnosti za zanositev zmanjša tudi stres. V kolikor ste v življenju preveč zaposleni in se nikakor ne morete sprostiti, razmislite o spremembi vašega urnika in si izborite vsaj uro na dan samo zase. Le-to porabite bodisi za počitek bodisi za dodatno sproščanje z jogo ali meditacijo. Ko boste zmanjšali stres v svojem življenju, boste prav tako lahko bolj uživali pri spolnih odnosih. Priporočljivo je tudi, da, v kolikor želite zanositi, o tem čim manj razmišljate. Zavedamo se, da to ni preprosto, pa vendar gotovo tudi vi poznate zgodbe o parih, ki so zanosili, ko so mislili, da to ni več mogoče in se tudi nehali truditi.

Takoj pričnite z uživanjem vitaminov in folne kisline

Možnosti za zanositev pa boste najhitreje povečali z uživanjem prehranskega dopolnila Fertility+, ki vsebuje vse potrebne sestavine, ki jih je priporočljivo uživati, v kolikor si želite zanositi. Fertility+ je namenjen vsem parom, ki načrtujejo otroka, s svojimi 100 % naravnimi in skrbno preverjenimi sestavinami pa krepi imunski sistem in izboljšuje plodnost. Vsebuje vitamine A, C, D, E, B6, B12, folno kislino, cink in koencim Q10 ter pomaga urediti hormonsko ravnovesje v telesu, izboljšuje zdravje reprodukcijskega sistema, ščiti pred oksidativnim stresom in pomaga povečati možnosti za zanositev.

]]>
Lahko tudi moški pripomore k hitrejši zanositvi? /lahko-tudi-moski-pripomore-k-hitrejsi-zanositvi/ Fri, 01 Jan 2021 13:58:45 +0000 /?p=690 Za novorojenčka sta potrebna dva in čeprav bo ženska nosila in rodila otroka, ima tudi moški pomembno in ključno vlogo pri nosečnosti. V kolikor sta s partnerjem sprejela to pomembno odločitev, je čas, da začneta oba ustrezno skrbeti zase. S tem mislimo predvsem na življenjski slog, s katerim lahko oba izboljšata svojo plodnost in posledično možnosti za zanositev.

Pomembni koraki pred načrtovanjem družine

Ste vedeli, da lahko moški storijo zares veliko korakov za izboljšanje svojega zdravja, življenjskega sloga in odnosov, da bi povečali možnosti za zanositev? V tokratnem blogu se bomo osredotočili predvsem na moškega in dejavnike, ki jih lahko on izboljša, ko načrtujete naraščaj. Različni dejavniki, od genetike in življenjskega sloga do izpostavljenosti okolju in hormonov, lahko vplivajo na plodnost moškega, zato je težko odkriti natančen vzrok za neplodnost.

Neplodnost pri moških 

Najnovejše raziskave kažejo, da se je povprečno število spermijev v zadnjih 50 letih zmanjšalo za kar 50 %. Šokantno, kajne? Najverjetneje tudi še niste vedeli, da moški dnevno proizvedejo na milijone semenčic, vendar na njihovo kakovost vplivajo številni zunanji dejavniki.  Vzroki za moško neplodnost so številni, vendar na srečo poznamo tudi že kar nekaj rešitev. Nekatere izmed njih se konkretno dotikajo samega življenjskega sloga, ki je osnova za zdrav organizem in dober imunski sistem.

Skrb za zdravstveno stanje

Učinkovito obvladovanje kroničnih zdravstvenih stanj, kot sta povišan krvni tlak in sladkorna bolezen, lahko izboljša možnosti moškega za zanositev. Poleg tega lahko nekatera zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje visokega krvnega tlaka, depresije in tesnobe, bolečine in povečane prostate, negativno vplivajo na plodnost. Tudi dodatni testosteron lahko zmanjša proizvodnjo sperme. Moški bi moral s svojim zdravnikom spregovoriti o zdravilih, ki jih jemlje, in o tem, ali bi to lahko oviralo njegovo plodnost.

Redna telesna vadba

Vsi že dobro vemo, da telovadba pomaga zmanjšati stres, izboljša počutje in odlično koristi splošnemu zdravju. Vendar pa nekatere študije kažejo, da lahko pretirana intenzivna vadba in naporen urnik treningov pri moških, kot so triatlonci in maratonci, škoduje njihovi plodnosti. Potrebno je najti sredinsko pot in zdravo mero prave aktivnosti, ki bo prinesla pozitivne rezultate in vas ne bo dodatno obremenjevala in utrudila. Redna telesna aktivnost lahko poveča nivo testosterona v telesu in s tem izboljša plodnost. Zelo pogosto je vzrok za neplodnost prav v življenjskem stilu in vplivih okolja. Moderen in posledično manj zdrav način življenja ima velik vpliv na kvaliteto semenčic, zato poskrbite, da boste obdani s pozitivnimi ljudmi, ki tudi samo veliko dajejo na gibanje na svežem zraku oziroma v naravi.

Redno kolesarite ali vozite tovornjak?

Raziskovalci so preučevali, ali lahko vožnja s kolesom vpliva na spermo, saj kolesarjenje vključuje dolga obdobja sedenja v položaju, ki zviša temperaturo mednožja, vključuje pa tudi poskakovanje in vibracije, ki negativno vplivajo na spermije. Kar nekaj raziskav tudi kaže, da imajo vozniki tovornjakov na dolge razdalje več težav s plodnostjo iz podobnih razlogov kot navdušeni moški kolesarji. Ena izmed študij je pokazala, da so moški, ki so obiskovali klinike za plodnost in poročali, da kolesarijo vsaj pet ur na teden, imeli nižjo število spermijev in slabšo gibljivost semenčic v primerjavi z moškimi, ki so delali druge oblike vadbe in tistimi, ki so več poležavali kot telovadili. Druge raziskave pa tudi kažejo, da je vožnja s kolesom pri moških povezana z večjim tveganjem za erektilno disfunkcijo. Žal pa je še vedno premalo podatkov in dokazov tem, ali kolesarjenje dejansko vpliva na delovanje sperme ali ne.

Za vsako težavo obstaja rešitev

Neplodnosti ni treba skrivati, še posebej zato, ker se zdravljenje v večini primerov konča z dobrim izidom. Metode zdravljenja neplodnosti so zanesljive in učinkovite. Pri začetnem načrtovanju je predvsem pomembno, da telesu zagotovite vse potrebne vitamine in minerale. Veliko vlogo v vašem telesu nosi koencim Q10, saj je ključen pri nastanku celične energije. Kot zelo učinkovit naravni antioksidant se uspešno bori s prostimi radikali in tako varuje celice pred poškodbami DNK. Prehransko dopolnilo Fertility+ vsebuje unikatno, patentirano vodotopno obliko Q10Vital, ki ima dokazano izjemno visoko absorpcijo.

]]>